Instrument: Klaver

Sünnipäev: 14. september

Kodulehekülg: www.foylestsuraduo.com

Videod:

Kontakt: maxim.sch@gmail.com

Maksim Štšura sündis 1988. aastal muusikute perekonnas. 2011. aasta kevadel omandas ta Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias Ivari Ilja klaveriklassis bakalaureusekraadi cum laude. Alates aastast 2011 jätkas Maksim oma haridusteed Londonis, Royal College of Music’u magistrantuuris professor Gordon Fergus-Thompsoni juures. Tema magistriõpinguid toetas Somers-Mountfort Study Award, Arts and Humanities Research Council Study Award, Eesti Kultuurkapitali stipendium ja SA Archimedese Kristjan Jaagu stipendiumiprogramm.  Lisaks klaverimängule tegeleb Maksim edukalt ka heliloominguga. Tema õpetajad on olnud Alo Põldmäe Tallinna Muusikakeskkoolis ning Helena Tulve ja Tõnu Kõrvits Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias. 2008 – 2009 aastal täiendas ta end Erasmuse vahetusprogrammi kaudu Saksamaal, Hamburgi Muusika- ja Teatri Kõrgkoolis professor Volker Banfieldi juures. Maksim on osalenud Philip Kawini, Veera Gornostajeva, Daniel Pollacki, Arbo Valdma, Tamas Ungari, Eliso Virsaladze, Barry Douglas’e, John Lill’i ja Stephen Hough’i meistrikursustel.

Aastal 2014 lõpetas Maksim Londonis Royal College of Music’us Artist Diploma programmi, mille ta ühendas Mills Williams’i Junior Fellowship’iga, milleks tal õnnestus ühena kahest Artist Diploma programmis osalenust valituks saada. Programmi raames korraldas Maksim kolledži klaveriosakonna jaoks kaks projekti – “Symphonic Piano” („Sümfooniline klaver“) ja “Background Music Matters” (“Meeleolumuusika küsimused“). Septembris 2014 alustas Maksim RCM’is oma doktoriõpinguid, mille raames asub uurima kaasaegsete orkestripartituuride klaveritranskriptsioone. Doktoritöö teemaks on Piano Transcription of a 21st-century Orchestral Score:  Freedoms and Limitations’.  Tema juhendajateks on Kolledži muusikateaduse osakonna juhataja Richard Wistreich, helilooja Kenneth Hesketh, pianist ning Royal Northern College of Music’u professor David Horne ning pianist ja muusikateadlane Philip Thomas.

Maksim on pälvinud preemiaid mitmetelt konkurssidelt: III preemia üleriigilisel Eesti noorte pianistide konkursil Tartus (1998); I preemia Frederic Chopini nimelisel noorte pianistide konkursil Narvas (2000); laureaadi tiitel  III rahvusvahelisel Jevgeni Mravinski nimelisel konkurss – festivalil Sankt-Peterburis (2001); III preemia rahvusvahelisel konkursil „Noor muusik” Tallinnas (2002); I preemia ja publikupreemia rahvusvahelisel konkursil Steinway-Klavierspiel-Wettbewerb Hamburgis, Saksamaal (2004); I preemia ja Eesti Kontserdi preemia VII Eesti pianistide konkursil Tallinnas (2008). 2008. aastal pälvis ta Yamaha ning rahvusvaheliste meistrikursuste Holland Music Sessions’i stipendiumid, 2010. aastal – Helmi Valtmani stipendiumi. 2010 aasta aprillis esines Maksim Stuttgarti Muusikaakadeemia suures saalis Rahvusvahelise Kammermuusikafestivali raames. 2011. aasta kevadel Armeenias toimunud konkurss-festivalil „Renaissance“ pälvis Maksim parima kontsertmeistri auhinna. 2012 aasta kevadel oli ta Kuningliku Muusikakolledži prestiižika Chappell Medal klaverikonkursi finalist ning 2013. aastal pälvis ta Teise Kendall Taylori-nimelise Beethoveni-auhinna. Novembril 2013 võitis Maksim Koledživahelise Beethoveni Konkursi (Intercollegiate Senior Beethoven Piano Competition).

Maksim on esinenud soolokontsertidega ja solistina sümfooniakontsertidel Eestis, Soomes, Venemaal, Saksamaal, Austrias, Hollandis ja Inglismaal, mänginud selliste orkestritega nagu Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Rahvusooper Estonia Sümfooniaorkester, Sankt-Peterburi Riiklik Akadeemiline Sümfooniaorkester, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia sümfooniaorkester, Tallinna Muusikakeskkooli Sümfooniaorkester, Narva Linna Sümfooniaorkester ning teinud koostööd paljude tunnustatud dirigentidega, nende hulgas Nikolai Aleksejev, Paul Mägi, Jüri Alperten, Aleksandr Titov, Anatoli Štšura, Mihhail Gerts, Risto Joost. Maksim on esinenud paljudel festivalidel, nende hulgas Deal Festival (Deal, Inglismaa), Chamber Music in Little Venice (London), Järvi Festival (Pärnu), Rahvusvaheline J. Mravinski nimeline Muusikafestival (Narva, Tallinn). 2012. Aasta sügisel osales Maksim kontserdisarjas „Klassikaraadio tuleb külla“. Sarja raames toimunud koolikontserdid Ida- ja Lääne-Virumaal, mille eermärkideks oli tutvustada koolilastele klassikalist muusikat, pille ja äratada nendes huvi kontsertide vastu, said sooja vastuvõttu. Oktoobris 2012 andis Maksim oma esimese soolokontserdi Estonia Kontserdisaalis rahvusvahelise festivali Klaver-2012 raames. Ta on esinenud soolokontsertidega ning kammermuusikuna ka Londoni kontserdisaalides, mille hulgas St Martin-in-the-Fields, St Margaret’s Church in Westminster Abbey,  Charlton House, The Royal Academy of Arts, St Mary Magdalene Church, Chappells of Bond Street, Bishopsgate Hall, Elgar Room, Queen Elizabeth Hall, St James’s Piccadilly Church, Cadogan Hall ning Wigmore Hall.

Maksim Štšura on aktiivselt tegutsenud kammermuusikuna ja teinud koostööd palju tunnustatud interpreetidega, nende hulgas viiuldajad Michael Foyle, Soh-Yon Kim, Ilja Movtšan, Kristine Balanas, Anna-Liisa Bezrodny, Kaija Lukas, Ivi Ots ja Danae Taamal, tšellistid Henry-David Varema ja Indrek Leivategija, flötist Oksana Sinkova, oboist Simone Sommerhalder, vaskpillikvintett Mediterranean Chamber Brass (Hispaania), lauljad Maria Veretenina, Svetlana Halttunen ja Julia Lentsman. Maksimi looming on kõlanud festivalidel Eesti Muusikapäevad 2011, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia Sügisfestival 2010, XV Võru Vaskpillipäevad 2010, Youth Winds Fest projekti Tallinn – Kultuuripealinn 2011 raames, ka 2013. aasta Eesti Muusika Päevadel.

Foyle-Stsura duo on esinenud suurimates kontserdisaalides Londonis, samuti Saksamaal ning 2014. aastal XX Jevgeni Mravinski festivali raames ka Eestis – Jõhvis, Narvas ja Tallinnas Estonia kontserdisaalis. Aastast 2013 on nad teinud edukat koostööd Inglismaa ühe suurima ning rahvusvahelise haarde omandanud Yehudi Menuhini poolt algatatud institutsiooniga ’Live Music Now’, mis organiseerib kontserte vanadekodudes, koolides ja haiglates, et tuua kõrgtasemel elavat muusikat sinna, kus inimestel tavaliselt puudub sellele juurdepääs. Pingelise konkursi läbimisel valiti Foyle-Stsura duo esinema Park Lane Group’i Uue Aasta sarjas, mille raamis toimuvad kaasaegsele muusikale keskenduvad kontserdid ja meistriklassid Southbank Centre’i Purcell Room’is. 2015. aastal on duo võitnud Euroopa Beethoveni Klaveriühingu (Beethoven Piano Society of Europe) Kammermuusika Konkursi Londonis ning Salieri-Zinetti Rahvusvahelise Kammermuusika Konkursi Veronas.