Instrument: Klaver

Sünnipäev:

Kodulehekülg:

Videod:

Kontakt:

Martti Raide

 
Martti Raide alustas klaveriõpinguid 1972. aastal Tallinna Muusikakeskkoolis, kus tema õpetajaks oli Ell Saviauk. Tšehhi linnas Ústí-nad-Labem toimunud noorte pianistide konkursil pälvis Martti Raide esikoha 1980. aastal. Aastail 1983–1990 õppis ta Tallinna Konservatooriumis (praegu Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia) prof Bruno Luki klaveriklassis. EMA magistratuuris jätkas Raide saateklassi erialal Vilma Mallese juures ja kaitses 1997. aastal muusikamagistri kraadi tööga klaveripartii faktuurist Robert Schumanni vokaalkammerloomingus. Samal aastal viibis ta Eesti Richard Wagneri Ühingu stipendiaadina Bayreuthis. 2008/2009 täiendas ta ennast Berliinis (Hochschule für Musik Hanns Eisler) prof Wolfram Riegeri juhendamisel, osales 2009 prof Irwin Cage meistrikursusel. 2010. a kaitses Martti Raide EMTA-s doktorikraadi uurimusega esitusstiilist eesti lauluklassika interpretatsioonis.

Martti Raide on saanud mitmeid parima kontsertmeistri preemiad, sealhulgas Tiit Kuusiku nimelisel lauljate võistlusel Tallinnas 1995. aastal ja Aleksandr Dombrovski nimelisel keelpillimängijate võistlustel Riias 1998. ning 1999. aastal.

Käesoleval hetkel töötab Martti Raide pedagoogina EMTA kammermuusika osakonnas ning Tallinna Muusikakeskkoolis, kus ta on klaveriosakonna juhataja.
Martti Raide on Eesti Klaveriõpetajate Ühingu juhatuse liige, alates 1995 aastast on ta korraldanud Üle-eestilisi Klaveriõpetajate Päevi, olnud paljude komisjonide ja žüriide liige, andnud meistrikursusi mitmel pool Eestis. Aastast 1998 on ta Eesti Richard Wagneri Ühingu esimees.
Peale kõrgkooli lõpetamist tegutseb Martti Raide aktiivselt kammermuusikuna, peamisteks lavapartneriteks lauljad Villu Valdmaa (aastatel 1992–2002) ja Mati Turi. Samuti on ta koostööd teinud lauljate Kädy Plaasi, Helen Lokuta, Rene Soomi ning flötist Monika Mattieseniga. Tema repertuaar hõlmab teoseid klassikast (rõhuasetusega 19. sajandi Lied`i oopustel) tänapäevani. Martti Raide osalusel on esiettekandel kõlanud üle 20 Eesti helilooja uudisteose, autoriteks Mägi, Sumera, Kangro, Kõrvits, Tally, Siimer, Remme, Lattikas jt. 2002. aasta aprillis ilmus tal koostöös Villu Valdmaaga CD-plaat ”20. saj Eesti vokaalkammermuusika”. Andnud kontserte peale Eesti ka Põhjamaades, USA-s, Kanadas ja Saksamaal. Lisaks osalusele erinevates ansamblites esineb regulaarselt solistina.
Martti Raide on kirjutanud mitmeid muusikaartikleid, peamiselt ajakirjale Muusika ja ajalehele Sirp.