Instrument: Laulja, tenor

Sünnipäev:

Kodulehekülg:

Videod:

Kontakt:

Foto: Harri Rospu

Mati Turi on lõpetanud Eesti Muusikaakadeemia koorijuhtimise erialal (emeriitprof Ants Üleoja klass) ning õppinud laulmist prof Jaakko Ryhäneni juures.
Turi on laulnud aastatel 1992–2004 Eesti Filharmoonia Kammerkooris ning aastast 2005 jätkab vabakutselise muusikuna. Solistina on koostöö teda kokku viinud tuntud kollektiividega: Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Tallinna, Riia, Iisraeli ja Austraalia Kammerorkester, Tallinna Barokkorkester, Vanemuise sümfooniaorkester, Pärnu Linnaorkester, Läti Riiklik Sümfooniaorkester, Malmö Sümfooniaorkester, Rootsi Raadio koor, Madalmaade Kammerkoor, vanamuusikaansambel Il Gardellino jpt. Koostöö on olnud viljakas selliste dirigentidega nagu Tõnu Kaljuste, Paul Mägi, Arvo Volmer, Paavo Järvi, Eri Klas, Nikolai Aleksejev, Sakari Oramo, Hannu Lintu, Eric Ericson, jpt.
Mati Turi on Eesti üks juhtivaid oratooriumisoliste, kelle repertuaar hõlmab suurt hulka suurvorme barokiajastust kuni tänapäeva heliloojate loominguni.
Viimastel aastatel on Mati Turi muusikuteel järjest suurem osakaal ooperirollidel: koostöös Nargen Opera ja Tõnu Kaljustega Haydni ooperid “Üksik saar” (Gernando), “Elu kuu peal” (Ecclitico), “Armida” (Rinaldo) ja Beethoveni “Fidelio” (Florestan), Tampere Ooperis Kokkoneni “Viimeiset kiusaukset” (Juhana), Rahvusooperis Estonia Verdi “Othello” (Cassio), Tüür “Wallenberg” (Wallenberg 2), Helisingi Aleksandri teatris Dvořaki “Russalka” (Prints); lisaks kontsertettekanded Purcelli “Dido ja Aeneas” (Kalur), Rameau “Les Palladins” ja Adamsi ooper “Nixon Hiinas” (Mao).
2009. aasta on toonud koostöö Kokkola Ooperi, Soome Raadio Sümfooniaorkestri ja Sakari Oramoga Bergi ooperis “Lulu” (Alwa) ning Schleswig-Holsteini Landestheater’i ja Mihkel Kütsoniga Busoni ooperis “Dr. Faustus” (Mefistófeles).
2010a. jätkus koostöö Kokkola Ooperiga, kus oli kavas Bizet “Carmen” (Don José).
2010a. oli M. Turi debüüt Soome rahvusooperis – Korngoldi “Surnud linn” (Paul).
Mati Turi oluliseim ooperiroll oli 2011a. sügisel – Hollandis Enschedes resideeriva n.ö rändooperitrupi Nationale Reisoperas, kus oli kavas Richard Wagneri monumentaalne ooper „Siegfried“ (Siegfried). Koostöö National jätkub 2012a. kus tuleb ettekandele Wagneri “Jumalate hukk” (Siegrid). Wagner on Turi repertuaaris edaspidigi olulisel kohal.

“Mati Turi mõjuv lavalolek oli viimseni kujunditele keskendunud ning tema hääl lubab kõike soovitut väljendada.” ajakiri Muusika (Nele-Eva Steinfeldt), 2013