31. juulil kell 18 Tartu Linnamuuseumis ja 1.augustil kell 19.00 Mustpeade majas  astuvad  üles hinnatud viiuldaja Mikk Murdvee ning Eesti noorema põlvkonna üks väljapaistvamaid pianiste Sten Lassmann. Kontsertõhtul tuleb esitlusele nii uut muusikat kui ka klassikaks kujunenud teoseid Soome lahe mõlemalt kaldalt. Kavasse kuuluvad järgmised teosed:

Heino Eller - Sonaat nr. 1 viiulile ja klaverile (1921)
Lauri Supponen – uus teos (esiettekanne)
Tuomas Turriago – Forgotten Melody
Mihkel Kerem – Moto Perpetuo (2013) (esiettekanne)
Arvo Pärt – Spiegel im Spiegel
Johannes Brahms – Sonaat viiulile ja klaverile nr. 3, d-moll

Mikk Murdvee on alates 2007. aasta sügisest Helsingi Ülikooli sümfooniaorkestri (Ylioppilaskunnan Soittajat) peadirigent. Ta on juhatanud ERSOt, Tallinna Kammerorkestrit, Pärnu ja Haapsalu linnaorkestrit, Sibeliuse Akadeemia sümfooniaorkestrit, Oulu, Tampere, Lappeenranta, Seinäjoki, Hämeenlinna, Pori, Joensuu, Heinola orkestrit, Londoni Southbank Sinfonia’t ja Kuningliku Muusikakolledži orkestrit jt. Sügisest 2011 on ta ka Tallinna Muusikakeskkooli Sümfooniaorkestri peadirigent.

Ta on juhatanud etendusi Rahvusooper Estonias, Pori ja Kerava ooperiteatris ning töötanud assistendina Tampere Ooperis. Juunis 2010 juhatas ta Ilkka Kuusisto ooperi “Taipaleenjoki” maailmaesiettekannet festivalil Ilmajoen Musiikkijuhlat. Etendused jätkuvad ka eeloleval suvel. ERSO ees dirigendina debüteeris Mikk Murdvee 2010. aasta märtsis.
2011. aastal debüteeris Murdvee kolme Soome orkestri ees, juhatas Londoni Royal College of Music’i orkestrit, assisteeris Londonis Bernard Haitinkit ning viis Helsingi Ülikooli SO turneele Saksamaale ja Poola. Aastal 2011 oli ta Esa-Pekka Saloneni assistent kolmes Philharmonia Orchestra projektis, sealhulgas orkestri Euroopa-turneel.

Dirigeerimise kõrval jätkab Mikk Murdvee rahvusvahelist karjääri solisti, orkestrikontsertmeistri ja kammermuusikuna, olles soleerinud ERSO, Tallinna Kammerorkestri, Sibeliuse Akadeemia SO, Espoo Tehnikakõrgkooli orkestri jt orkestrite ees.

Mikk Murdvee on lõpetanud 1998. aastal Tallinna Muusikakeskkooli viiuli erialal Niina Murdvee ja Harald Aasa juhendamisel. Pärast ühte õppeaastat Eesti Muusikaakadeemias jätkas ta õpinguid Helsingis Sibeliuse Akadeemias Mari Tampere-Bezrodny viiuliklassis, mille ta lõpetas 2005. aastal. 2002-2007 õppis ta samas dirigeerimist prof Leif Segerstami, prof Jorma Panula, Atso Almila jt juhendamisel. Ta on täiendanud end Neeme Järvi, Paavo Järvi, Leonid Grini, Leif Segerstami, Jorma Panula, Juozas Domarkase ja Eri Klasi meistrikursustel.

Sten Lassmann on Eesti noorema põlvkonna üks väljapaistvamaid pianiste, kes on suure tähelepanu osaliseks saanud nii kodu- kui välismaal. Ta on edukalt andnud soolo- ja kammerkontserte ning soleerinud mitmete orkestrite ees. Sten Lassmann on esinenud sellistes mainekates kontserdipaikades nagu Moskva Konservatooriumi Suur ning Väike Saal, Purcell Room Londonis, Giuseppe Verdi Saal Milanos, Glenn Gould Studio Torontos ja Keelatud Linna Kontsertsaal Pekingis.

Sten Lassmann on õppinud Tallinna Muusikakeskkoolis, kus tema õpetajateks olid Ell Saviauk, Ira Floss ja Ivari Ilja; seejärel Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias prof. Ivari Ilja klaveriklassis ning Londoni Kuninglikus Muusikaakadeemias, juhendajaks prof. Ian Fountain. Sten Lassmann on end täiendanud ka Pariisi Konservatooriumis prof. Brigitte Engerer’i käe all ning osalenud paljude tuntud muusikute, teiste hulgas ka Boris Bermani, Konstantin Lifschitzi, Michael Rolli, Alexander Satzi, Howard Shelley ning Maxim Vengerovi, meistriklassides.

Sten Lassmann on saavutanud auhinnalisi kohti mitmetel konkurssidel, sealhulgas III preemia rahvusvahelisel konkursil „Tallinn 2006”, esikoht VI vabariiklikul pianistide konkursil Tallinnas (2002), esimese järgu diplom Noorte pianistide konkurssil Usti nad Labemis (1997) ning VI ja III preemia EPTA noorte pianistide konkurssidel Horvaatias (1999 ja 2001). Sten Lassmann on osa võtnud ka rahvusvahelistest kammermuusika konkurssidest, pälvides III preemia Jurmalas (2000) ning finalistidiplomi Brahmsi nimelisel konkursil Gdanskis (2003). 2011. aastal pälvis Sten Lassmann XIV Heino Elleri nimelise muusikapreemia.

Ta on esinenud solistina Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri, Vanemuise Sümfooniaorkestri, Pärnu Linnaorkestri, Tallinna Kammerorkestri, NYYD Ensemble´i, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia Sümfooniaorkestri ning Tallinna Muusikakeskkooli Sümfooniaorkestri ees; koostöös dirigentide Nikolai Aleksejevi, Jüri Alperteni, Lauri Sirbi, Toomas Vavilovi, Tõnu Kaljuste, Paul Mägi, Olari Eltsi, Toomas Kapteni, Mikk Murdvee, Mihhail Gertsi ning Risto Joostiga. Pikemaajalisem partnerlus on Lassmannil viiuldaja ja dirigendi Mikk Murdveega, kellega on ilmunud ka CD plaat Mihkel Keremi Viiulisonaatidest (Toccata Classics, 2012).

2008 aastast on Sten Lassmann tegelenud peamiselt Heino Elleri klaveriloomingu esitamise, salvestamise, uurimise ning tutvustamisega. Elleri klaverimuusika oli Lassmanni doktoritöö aluseks Londoni Kuninglikus Muusikaakadeemias aastatel 2008-2012. Aastast 2011 ilmub Londonis koostöös plaadifirmaga Toccata Classics seeria ‘Heino Eller – Complete Piano Music’, mille kogupikkuseks on plaanitud 8 CD-plaati. 2013 aasta kevadel ilmus kolmas plaat selles seerias, kuid siiani on Lassmann salvestanud juba viie plaadi jagu muusikat. Elleri klaverimuusika plaadistamisprojekti juures on Lassmann tegev ka produtsendi ning toimetajana.

Sten Lassmann on igal kontserdil kuulajate tähelepanu võitnud virtuoosse, orkestraalse pianismiga ning samaaegselt võimega targalt süveneda esitusel teoste üksikasjadesse.

Toomas Velmet, “Kas me armastame Ellerit?” – Sirp, 28.03.2008

Lassmannil on detailid kontrolli all, kuid ta hõlmab ka tervikut. Ja tal on lihtsalt hea maitse, mis sätib tasakaalu kõla ja tekstuuri, detailid ja terviku.

Evi Arujärv, “Vaba raskuse vaimust Sten Lassmanni Heino Eller” – Sirp, 28.10.2011

Sten Lassmann on üks parema kooliga noorema põlvkonna pianiste praeguses Eestis. Tema interpretatsioon on sisendusjõuline ja ennast kehtestav, suure dünaamilise diapasooni ja haardega, ta on artistlik ja oma nägemuse esitamisel veenev.

Kai Taal, “Klaverifestival on lõppenud, elagu klaverifestival!“ –  Ajakiri Muusika, 12.2012

Külasta kontserti ja naudi kvaliteetset õhtusööki!