Eesti Muusika Nädal: viis kontserti Eesti tippmuusikaga parimas esituses
Tänavuse Eesti interpreetide festivali Eesti Muusika Nädala kontserdid toovad kuulajateni Eesti tippmuusika, mida esitavad kokku 42 tunnustatud interpreeti solistidena kui ka mitmekesistes ja põnevates koosseisudes. Festival kutsub ajarännakule läbi eesti professionaalse heliloomingu andes eri põlvkondade interpreetidele võimaluse koos lavalaudadel särada.
11.-15. novembrini toimuva festivali kavas on kolm autoriõhtut, millel esitatakse Jaan Räätsa, Raimo Kangro ja Jüri Reinvere loomingut ning kaks teemakontserti: „Virmalised“ ning „Õpetajalt Õpilasele“. Teemaõhtu „Virmalised“ toimub Tartus, Heino Elleri Muusikakooli Tubina saalis.
11. novembri Jüri Reinvere autorikontserdile eelneb kell 18 vestlusring “Loominguline dialoog: eesti helilooja ja tema tõlgendajad”. Osalevad Jüri Reinvere, Toomas Vavilov, Mari Poll, Henry-David Varema, modereerib Ivari Ilja.
Festivali korraldaja, Eesti Interpreetide Liidu juhatuse esimehe Henry- David Varema sõnul on festivali eesmärk tutvustada Eesti muusika tuntud ja harvem esitatud teoseid kõrgetasemelises esituses. Teoste valikul on arvestatud tuntud eesti heliloojate tähtpäevi ja tänavune valik on seotud Raimo Kangro 75. sünniaastapäevaga. „Jaan Rääts oli omakorda Kangro õpetaja, mistõttu on nende loomingut koos esitades võimalik saavutada eriti kõnekas sünergia. Tavapäraselt valitakse kavasse ka ühe kaasaegse elava helilooja looming, kes festivalil ise osaleb – tänavu on selleks Jüri Reinvere. Interpreedid on valitud lähtuvalt konkreetsetest teostest, et esitustes avalduksid just need omadused, mis avavad helilooja loomingu eripärad.“
Jaan Rääts (15.10.1932 – 25.12.2020) oli üks Eesti produktiivsemaid klassikalise muusika autoreid: 10 sümfooniat, 24 instrumentaalkontserti ja kaks orkestrikontserti, lisaks hulgaliselt sümfoonilisi lühivorme ja kammermuusikat. Rääts on kirjutanud muusika ka 14 filmile, teiste hulgas näiteks „Viini postmark“.
Raimo Kangro (21. 09.1949 – 4. 02. 2001) oli konservatooriumis Jaan Räätsa õpilane ning samuti laia loomingulise pärandiga helilooja. Ta on kirjutanud hulga orkestriteoseid, palasid sooloinstrumentidele ja kammermuusikat, aga ka oopereid, muusikale ja oratooriume. Laiemale publikule on ehk kõige tuntumad teosed koos Andres Valkoneniga tehtud rokkooper „Põhjaneitsi“ ning muusikal „Saabastega kass“.
Jüri Reinvere (s.1971) on Eesti helilooja, literaat ja filosoof. Suundunud 1990. aastal Varssavisse Chopini-nimelisse akadeemiasse õppima, 1994. aastal tegi magistrikraadi Helsingis Sibeliuse Akadeemias ning alates 2005. aastast elab Berliinis. Lisaks arvukatele heliteostele on ta kirjutanud libretosid oma ooperitele, luulet, filmistsenaariume, esseid ja ohtralt publitsistikat.
Eesti interpreetide festivali Eesti Muusika Nädal saab nautida ka väljaspool kontserdisaali – kõiki festivali kontserte saab vaadata ja kuulata üle veebi. Loomulikult ei asenda see vahetut kontserdielamust, kuid annab võimaluse kõigile festivalist maailma eri paigus osa saada.
Eesti interpreetide festivali Eesti Muusika Nädal 2024 ajakava:
11. november Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia õppehoone fuajee: Vestlusring „Loominguline dialoog: eesti helilooja ja tema tõlgendajad“
11. november Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia suur saal: Jüri Reinvere autoriõhtu
12. november Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia suur saal: Raimo Kangro autoriõhtu
13. november Heino Elleri Muusikakooli Tubina saal: Teemaõhtu „Virmalised“, Kangro, Räätsa ja Reinvere looming
14. november Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia suur saal: Jaan Räätsa autoriõhtu
15. november Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia suur saal: Õpetajalt õpilasele
Piletid, sh veebiülekandepiletid, on müügil Piletikeskuses, pensionäridele ja õpilastele piiratud koguses tasuta pääsmeid.
Eesti Muusika Nädal on välja kasvanud Eesti Interpreetide Liidu 2018. aastal toimunud festivalist „Virmalised“, mis keskendus saja aasta jooksul kirjutatud eesti klaveriloomingule. Möödunud aastate festivalid on andnud ülevaate Rudolf Tobiase, Artur Lemba, Eduard Tubina, Eduard Oja, Ester Mägi, Eino Tambergi, Kuldar Singi, Mati Kuulbergi, Lepo Sumera, Rein Rannapi, Erkki-Sven Tüüri ja Tõnu Kõrvitsa kammermuusikast.
Festival toimub Eesti Interpreetide Liidu ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia koostöös. Festivali toetavad Eesti Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital ning Tallinna linn.