• Instrument: tšello

 

Henry-David Varema lõpetas Tallinna Muusikakeskkooli 1987. aastal Laine Leichteri ning Tallinna Konservatooriumi 1992. aastal Peeter Paemurru juhendamisel. Seejärel täiendas ta end Müncheni Kõrgemas Muusikakoolis Walther Nothasi tšelloklassis ning Berliini Kunstide Ülikoolis, kus tema juhendajaks oli professor Wolfgang Boettcher. 2005. aastal lõpetas ta Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia doktoriõppe.

Henry-David annab regulaarselt kontserte erinevate eesti interpreetidega. Tema ansamblipartnerite hulka kuuluvad Ivari Ilja, Mihkel Poll, Sten Lassmann, Hanna Heinmaa, Age Juurikas, Ralf Taal, Andrus Haav, Anna-Liisa Bezrodny, Mikk Murdvee, Triin Ruubel, Mari Poll, Johanna Vahermägi, Mati Lukk, Toomas Vavilov  jt. Varasemalt on Henry-David mänginud Tallinna Keelpillikvartetis, mis aktiivse kontserttegevuse kõrval on salvestanud muusikat Eesti Raadiole ja heliplaatidele (sh „Eesti heliloojate keelpillikvartette“, 2004). Eesti muusikat on Henry-David salvestanud ka firmadele Antes ja Warner Classics. 2001. aastal tõi ta esiettekandele Eino Tambergi tšellokontserdi, mille ta salvestas 2016. aasta juunis koos Vanemuise Sümfooniaorkestriga Paul Mägi juhatusel.

Kammermuusikuna on Henry-David kuulunud ka välismaiste kollektiivide koosseisu. Ta oli Berliinis resideerunud keelpillikvarteti Petersen Quartett liige (2003–2009), kellega koos ta esines paljudes Euroopa riikides (sh kontserdipaikades nagu Londoni Wigmore Hall, Berliini Filharmoonia, Müncheni Herkules-saal), USA-s (New Yorgi Carnegie Hall) ja Austraalias. Kvartett on salvestanud 9 CD-d, millest 2006. aastal salvestatud plaat koos sopran Christine Schäfferiga pälvis Saksamaal ECHO Klassik auhinna (2007). Samuti on Henry-David osalenud Frankfurdi uue muusika ansambli Ensemble Moderni töös.

Henry-David on töötanud tšellorühma külaliskontsertmeistrina Northern Sinfonia kammerorkestris Suurbritannias, Carl Philipp Emanuel Bachi kammerorkestris ja Müncheni Kammerorkesteris Saksamaal ning Auckland Philharmonia sümfooniaorkestris Uus-Meremaal. 2014. aastal töötas ta ühe hooaja Austraalias Sydney Sümfooniaorkestri tšellorühma abikontsertmeistrina.

Alates 1995. aastast on ta olnud Rahvusooper Estonia orkestri tšellorühma kontsertmeister ning 2001. aastast on ta tegev Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia tšello- ja kvartetiõppejõuna (aastast 2016 professorina). Lisaks pedagoogitööle EMTA-s on ta läbi viinud ka mitmeid meistrikursuseid tšello ja kammermuusika alal, sh muusikaülikoolides ja festivalidel Euroopas, USA-s, Kanadas ja Austraalias ning võtnud osa erinevate konkursside žüriide tööst. Käeoleval õppeaastal täidab ta EMTA arendusprorektori kohustusi.