• Instrument: laulja, tenor

 

Juhan Tralla on tuntud eelkõige ooperilauljana teatrilavadel nii Eestis kui ka välismaal. Tihe koostöö on sidunud teda Estonia ja Vanemuise teatriga, pikemat koostööd on Tralla teinud Austria ja Saksamaa teatritega. Tralla tegutseb aktiivselt ka kontsertsolistina, osaledes nii kammerteoste kui ka suurvormide ettekannetel.

Juhan Tralla on lõpetanud Tallinna Muusikakeskkooli viiuli erialal õpetaja Ivi Tiviku juhendamisel ja 1997. aastal Eesti Muusikaakadeemia viiulierialal (õp. Mari Tampere). Eesti Muusikaakadeemias alustas ta ka Mati Palmi juhendamisel fakultatiivselt lauluõpinguid, mida jätkas 1998–2002 Viini Muusika- ja Draamakunsti Ülikoolis Gerhard Kahry lauluklassis. Aastal 2003 täiendas Tralla end Viinis Toma Popescu eratundides ja aastal 2008 Bussetos Carlo Bergonzi Accademia Verdianas.

Juhan Tralla on olnud aastatel 2000–2003 Viini Volksoperi ja 2003–2005 Weimari Saksa Rahvusteatri solist. Aastatel 2005–2009 oli Juhan Tralla vabakutseline solist. Ta on laulnud mitmes Saksamaa teatris (Aacheni, Bielefeldi ja Münsteri linnateatris, Halle ooperis), Moskva Novaja Operas, Brüsseli La Monnaie teatris, Luzerni teatris. Estonia teatriga seob teda tihe koostöö alates 1999. aastast.
Tralla on esinenud ka kammerlauljana (nt. pianist Ivari Iljaga), solistina vokaalsümfooniliste suurvormide ettekannetel ning teinud koostööd mitmete orkestritega, sh Tonkünstler-Orchester Niederösterreich, Moskva Sümfooniaorkester, Bochumi Sümfoonikud, Belgradi Raadio Sümfooniaorkester, Eesti Riiklik Sümfooniaorkester ja Läti Rahvuslik Sümfooniaorkester. Tralla on osalenud opereti- ja ooperigaladel, ta on esinenud Serbias, Horvaatias, Iisraelis, Itaalias, Iraanis, Belgias, Šveitsis, Venemaal, Lätis, Soomes jm.
Alates 2009. aastast on Juhan Tralla Mannheimi Rahvusliku Teatri solist. Oma olulisemate rollidena nimetab Juhan Tralla järgmisi: Tamino, Belmonte, don Ottavio, Idomeneo ja Titus (W. A. Mozarti ”Võluflööt”, ”Röövimine Serailist”, ”Don Giovanni”, ”Idomeneo”, “La Clemenza di Tito”), Rodolfo, Rinuccio (G. Puccini ”Boheem”, ”Gianni Schicchi”), Almaviva, Othello (G. Rossini ”Sevilla habemeajaja”, ”Othello”) Alfred (J. Straussi ”Nahkhiir”), Tüürimees (R. Wagneri ”Lendav hollandlane”), jpt. Rahvusooperis Estonia on Juhan Tralla laulnud korduvalt Alfredo osa (G. Verdi ”La Traviata”). Suurvormide solistina on ta esitanud tenoripartiid J. S. Bachi Missas h-moll, L. van Beethoveni 9. sümfoonias, W. A. Mozarti, A. Dvořaki, G. Rossini ja G. Puccini missades, G. Verdi Reekviemis jm.

Viiuldajana on Tralla kuulunud mitmetesse kammerkoosseisudesse ning esinenud festivalidel Pariisis ja Berliinis, ta on olnud ka René Eespere Viiulikontserdi esmaesitaja Eestis.

Juhan Tralla on pälvinud I preemia Tiit Kuusiku lauluvõistlusel (1997) ja Grand Prix Sabin Drăgoi nimelisel rahvusvahelisel lauljate konkursil Timişoaras, Rumeenias (2003). 2004 pälvis ta diplomi Mirjan Helini nimelisel rahvusvahelisel lauljate võistlusel Helsingis, aastal 2007 astus ta Eesti esindajana üles BBC Cardiff Singer of the World võistlusel Suurbritannias.

© EMIK 2013