• Instrument: tšello
  • Sünnipäev: 2. mai 1995

 

Marcel Johannes Kits (1995) on üks tuntumaid ja väljapaistvamaid Eesti tšelliste. Ta on võitnud I koha nii ETV telekonkursil „Klassikatähed“ (2013) kui ka Eesti keelpillimängijate konkursil (2015). 2016 võitis ta I koha Johannes Brahmsi nim konkursil Austrias ning 2018 I koha George Enescu nim konkursil Rumeenias; 2019 jõudis ta Saksamaal ARD konkursi poolfinaali.

Käesoleval hooajal esineb Marcel Müncheni kammerorkestri, Novosibirski kammerorkestri, Tallinna Kammerorkestri ja ERSO ees. Eelmisel hooajal soleeris Marcel koos Moskva riikliku kammerorkestriga Moskva konservatooriumis, George Enescu filharmoonia orkestriga Bukarestis, Peterburi sümfooniaorkestriga Peterburi filharmoonia suures saalis, mängis kammermuusikat Hamburgi Elbphilharmonie suures saalis ja Berliini filharmoonias.

Marcel on esinenud solistina ka ERSO, Läti rahvusliku sümfooniaorkestri, Jeruusalemma sümfooniaorkestri, Kymi Sinfonietta, Müncheni kammerorkestri, Württembergi filharmoonia sümfooniaorkestri, Südwestdeutsches Kammerorchester Pforzheimi, Pärnu Linnaorkestri, Jena filharmoonia sümfooniaorkestri, Iisraeli sümfooniaorkestri Rishon LeZion, Liepaja sümfooniaorkestri, Bad Reichenhalli filharmoonikute ja Orchestra Ensemble Kanazawa ees.
Ta on osalenud Arvo Pärdi lastelaulude CD salvestamisel (2015) ja Deutsche Stiftung Musiklebeni kammermuusika CD-de salvestamisel (2016, 2017 ja 2018). Alates 9. eluaastast on Marcel mänginud klaveritrios Robert Traksmanni ja Rasmus Andreas Raidega.

Marcel alustas tšelloõpinguid 5-aastaselt, õppis Tallinna muusikakeskkoolis Laine Leichteri juures, seejärel Mart Laasi käe all. Alates 2014. aastast õppis ta Saksamaal Trossingeni muusikaülikoolis prof Francis Goutoni juhendamisel, 2018. aastast Berliini kunstiülikoolis prof Jens Peter Maintzi tšelloklassis. Ta on täiendanud end arvukatel meistrikursustel: Steven Isserlis, professorid Ivan Monighetti, László Fenyö, Wolfgang Emanuel Schmidt, Wen-Sinn Yang, Jan-Erik Gustafsson, Marko Ylönen, Maria Kliegel, David Geringas, Henry-David Varema jpt. 2010–2014 sai Marcel täisstipendiumi osalemiseks Astona rahvusvahelistel suvekursustel Šveitsis. Marcel on Liechtensteini muusikaakadeemia ja Eesti Interpreetide Liidu stipendiaat, 2019 pälvis ta EIL-i auhinna „Aasta Interpreet“ ja Kultuurkapitali „Ela ja sära“ stipendiumi.

Marcel Johannes Kits mängib Francesco Ruggieri 1674. aastal Cremonas valmistatud tšellol ja kasutab Prantsuse meistri Victor Fétique’i umbes 1900. aastal valmistatud poognat.
Need on tema kasutusse andnud Saksa fond Deutsche Stiftung Musikleben.