• Instrument: Viiul

 

Viiuldaja Marie-Helen Aavakivi (Rannat) omandas magistrikraadi MA cum laude viiuli erialal 2012. aastal Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias (EMTA) prof. Alexandr Fischeri ja prof. Tõnu Reimanni  juhendamisel, millele aastatel 1995-2007 eelnesid viiuliõpingud Tallinna Muusika- keskkoolis (TMKK) õp. Toomas Nestori juures. 2019. aasta kevadel kaitses Marie-Helen Aavakivi EMTA-s doktorikraadi (PhD) teemal „Professor Johannes Paulseni viiuliõpilaste repertuaar ja esitusstiil 1930. aastatel Eestis“  (juhendajad prof. Kristel Pappel, prof. Urmas Vulp, prof. Marje Lohuaru), töötades samas õppejõuna. Ta on avaldanud artikleid Eesti viiulikoolkonna kujunemis-loost ajakirjades „ Muusika“ ja „Teater. Muusika. Kino“ ning esinenud samateemaliste ettekannetega mitmetel konverentsidel Tallinnas ja Varssavis.

Aastast 2012 on Marie-Helen Aavakivi kammerorkester Kremerata Baltica liige (kunstiline juht maailmanimega tippviiuldaja Gidon Kremer), mille koosseisus on praeguseks andnud ligi 400 kontserti mainekates kontserdisaalides Euroopas, Venemaal, Lõuna- ja Põhja- Ameerikas, paljudes Aasia ja Araabia riikides (sh solisti ja kammermuusikuna festivalidel Lätis ja Costa Ricas 2013, 2016) ning salvestanud mitu kõrge rahvusvahelise tunnustuse pälvinud CD-plaati (Grammy nominatsioon 2015 CD-komplektile Mieczyslaw Weinbergi loomingust, ECHO Klassik preemia 2016 CD-plaadile Šostakovitši klaverikontsertidega jt).

Marie-Helen Aavakivi kuulus aastatel 2006-2011 Euroopa Liidu Noorteorkestrisse, 2010.a. II viiuli kontsertmeistrina (sh Shanghai EXPO kultuuriprogrammis, Londoni Royal Albert Hallis festivalil BBC Proms jm), ta on töötanud Tallinna Kammerorkestris (TKO) ja 2. kontsertmeistrina Rahvusooper Estonia  sümfooniaorkestris. Marie-Helen Aavakivi on osa võtnud  Zakhar Broni, Marianne Boettheri, Irina Botškova, Michael Gaisleri, Mi-Kyung Lee, Stanislav Pronini, Marina Chiche, Pavel Bermani jt meistriklassidest ning juhendanud viiuli meistriklassi Shenandoah Ülikoolis USA-s. Solistina on viiuldaja üles astunud TKO ning TMKK ja EMTA sümfooniaorkestrite ees (dirigentideks Paul Mägi, Toomas Kapten, Risto Joost). Samuti on ta osalenud Mikk Murdvee ansamblikaaslasena  helilooja Mihkel Keremi autoriplaadil (Toccata Classics 2013), kontsertmeistrina kammerorkester Klaaspärlimäng Sinfonietta projektides (festivalil „Peegel peeglis“ Moskva konservatooriumi Suures saalis 2016 jm) ning koos pianist Ralf Taaliga rahvusvahelises kontserdisarjas „Lossimuusika“. Marie-Helen Aavakivi on Eesti Interpreetide Liidu liige ja Eesti Rahvuskultuuri Fondi stipendiaat 2016.